Charakteristika plemene

Maranska je plemeno slepic s kombinovanou užitkovostí, vyšlechtěné počátkem 20. století (uvádí se rok 1900) ve Francii v okolí městečka Marans blízko La Rochelle v západní Francii. Na jejich vzniku se pravděpodobně podílely faverolky a langšanky. V ČR jsou poměrně mladým plemenem. Šlechtění bylo zaměřeno především na snášku a barvu skořápky. Ve své domovině si proto vysloužily přezdívku „La poule aux oufs d'or“, v češtině „slípky s vejci ze zlata“. Podle prohlášení francouzského ministerstva zemědělství se ve vejcích maransky nevyskytuje salmonela. Důvodem jsou velmi malé póry ve vaječné skořápce v porovnání s vejci jiných slepic a také silné a méně prostupné podskořápečné blány. V Británii se chová varianta bez punčošek (opeření běháků), zatímco maransky francouzského původu mají běháky s punčoškami. U nás je uznána právě varianta s punčoškami. Maransky vynikají vitalitou, rychlým růstem, dobrým opeřováním a snáškou větších vajec. Barva kůže je bílá. Snáška je asi 160 – 180 vajec s velmi tmavou červenohnědou skořápkou, minimální hmotnost násadových vajec je 65g. Kvokavost je nežádoucí.


Naše Maransky

První maransky se k nám dostaly jako narozeninový dárek na jaře 2013. Nejprve to bylo jedno desetidenní kuře. Aby mu nebylo smutno, brzy dorazili další tři sourozenci. Z kuřátek vyrostl jeden kohoutek a tři slepičky a měli se čile k světu. Bohužel v létě zasáhla škodná a tak jsme přišli o párek maransek a kohouta hedvábničky. Chovného kohouta jsme na podzim pořídili na chovatelské výstavě. V roce 2014 jsme do chovu zařadili tři černé měděnokrké slepičky našeho chovu a jednu slepičku a kohoutka v barvě modrá měděnokrká, oba importované z Německa. Během roku 2015 přibylo hned šest maranských slepiček - dvě ve vzácné barvě splash white, tři modré a jedna černá. Do chovu jsme také zařadili nového modrého kohoutka. Bohužel jsme v tomto roce přišli o zakládajícího kohouta a jednu z nejlepších loňských kuřic.


Maransky - zakládající kuřice Blacky a Mařenka

Maransky - mladí kohoutci našeho chovu

Maransky - jednodenní kuřátka

Nabízíme

  Prodej koní
příležitostně nabízíme k prodeji některá z našich hříbat, popřípadě starších pony více zde…
  Poradenství
pomoc při registraci velšanů do mateřské PK, nebo také při výběru, nákupu a transportu velšanů z GB, Holandska či Německa více zde…
  Tvorba www
moderní, responsivní webové prezentace nejen pro chovatele více zde…

Kontakt

  +420 607 871 490
  goldmane@centrum.cz
  www.goldmane.cz

Březí 60
335 01 Nepomuk
Czech republic

Sledujte nás

[ naposledy aktualizováno: 29.10.2022 (aktuality, naši koně, na prodej) ]